Styczeń 2019 – miesiąc wielkich zmian w polityce użytkowania wieczystego

Styczeń 2019 przyniesie wiele zmian dla użytkowników gruntów wieczystych. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje możliwą zamianę użytkowania wieczystego na prawo pełnej własności. Ministerstwo od początku 2018 roku zabezpiecza pieniądze oraz szkoli kadry, które będą potrzebne do wykonywania wielkich zmian dla prawie 2,5 miliona rodzin.

Czym jest użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste to coś pomiędzy własnością, a najmem bądź dzierżawą. Osoba fizyczna bądź prawna otrzymuje prawo do użytkowania gruntu lub nieruchomości znajdującego się we własności Skarbu Państwa na okres najczęściej 99 lat. Osoba fizyczna lub prawna zobowiązuje się do uiszczania odgórnie ustalonej opłaty przez okres użytkowania gruntu lub nieruchomości. Po upływie określonej w umowie liczby lat, grunt (lub nieruchomość) przechodzą z powrotem w ręce Skarbu Państwa. Jest to prawo podmiotowe wzorowane na prawie sowieckim dotyczącego gruntu oraz nieruchomości.

Zmiany w styczniu 2019

Premier Morawiecki, wnosząc do Sejmu propozycję ustawy o użytkowaniu wieczystym. Polega ona w skrócie na tym, aby osoby użytkujące grunty lub nieruchomości wieczyste miały prawo pełnej własności bez spłacania rat za grunt przez kolejne 70-90 lat. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych spłata opłaty przekształceniowej będzie trwała 20 lat, natomiast dla mieszkańców bloków już 33 lata. Będzie również opcja jednorazowej spłaty należności. Chodzi głownie o użytkowanie gruntów wieczystych, na których znajdują się nieruchomości mieszkalne.

Sprawdź https://otico.pl/blog/uzytkowanie-wieczyste-przechodzi-do-historii/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *